jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneŚwięto Szkoły w wersji „online”

Święto Szkoły w wersji „online”

 

Święto Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w wersji „online”.

 

„Naród silny wiarą, potężny miłością głosiłeś Kardynale…”

Takie słowa hymnu Szkoły Podstawowej imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysietnicy, a wcześniej jeszcze Gimnazjum co roku 28 maja dźwięcznie brzmiały podczas święta szkoły, które związane jest z jej wybitnym  patronem.

W tym roku będzie inaczej; nie spotkamy się na uroczystej mszy, nie przemaszerujemy ze sztandarem do szkoły, nie weźmiemy udziału w akademii… Można by wymieniać jeszcze wiele różnych aktywności, które się nie odbędą, bo wszystkie plany musiały ulec zmianie, nie tylko w Przysietnicy, ale na całym świecie. Zatem na pewno będzie inaczej. I co ciekawe – to właśnie święto szkoły, które się nie odbędzie, przejdzie do historii. Bo pandemia pojawia się rzadko, doświadcza jej „wybrane” pokolenie, a tym razem padło na nas… Nie znaczy to, że wszyscy musimy się schować, czekać i niczego nie robić…

Skoro mamy zdalne nauczanie, to dlaczego nie świętowanie? A może teraz bardziej wsłuchamy się w to, co mówił nasz wielki rodak, Stefan Wyszyński, wybitny człowiek na trudne czasy, w jakich niewątpliwie przyszło mu żyć? Może w końcu usłyszymy słowa, a nie będziemy skupiać się na tym, co zewnętrzne... W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się do  dobrobytu i konsumpcyjnego nastawieniu do życia, gdzie zdominowała nas chęć posiadania, często w nadmiarze.  Znajdą się oczywiście tacy, którzy się nie zgodzą z tym twierdzeniem i będą narzekali, że jest źle… Jednak  po przeczytaniu historii szkoły, znajdującej się na stronie internetowej, z pewnością zweryfikują swoje myślenie… Dowiedzą się, że nasi przodkowie również toczyli walkę z epidemiami,  dodatkowo w dużo trudniejszych okolicznościach niż obecnie; biedy, głodu, braku warunków sanitarnych, wojny… Kardynał Stefan Wyszyński to przecież przedstawiciel pokolenia, któremu przyszło żyć w ciężkich czasach.  Jego osobowość i głoszone poglądy zostały ukształtowane w czasie dwóch wojen światowych oraz powojennych  rządach komunistycznych. O trzech trudnych latach z jego życia opowiada film p.t. „Prymas. Trzy lata z tysiąca”. Nam wystarczą niecałe dwie godziny na jego obejrzenie. Jeśli zainteresujemy się na nowo  patronem, który jest z nami od 11 lat, to może zastanowimy się nad słowami, które nigdy nie straciły na aktualności, a w obecnych czasach szczególnie trafiają w punkt.

 

„Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak Ty korzystasz z pracy drugich.”

 

„Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.

Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich.”

 

„Największą mądrością jest umieć jednoczyć, nie rozbijać.”

 

 „Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej.”

 

„Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem.”

 

„Nie można brnąć bezkrytycznie w tzw. nowoczesność, bo ona jest pełna fałszu i bierze ludzi w niewolę.”

 

O 28 maja nie zapomnieli najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Pierwszoklasiści pod zdalnym kierunkiem wychowawczyni p. Aliny Citak, zainspirowani postacią patrona szkoły, stworzyli z pomocą swoich rodziców projekty plastyczne, które można podziwiać w galerii fotografii.

W następnych dniach dołączone zostaną kolejne projekty klas naszej szkoły, bo tym razem świętowanie nie będzie trwało tylko jeden dzień.

 

Barbara Owsianka

Swoje prace dołączyły dzieci z oddziału przedszkolnego 0-2 pod kierunkiem wychowawczyni p. Cecylii Soboń oraz uczniowie klasy drugiej pod nadzorem wychowawczyni Małgorzaty Tokarczyk.

 

I kolejne prace dołączyły dzieci z oddziału przedszkolnego 0-1 pod kierunkiem wychowawczyni p. Agnieszki Gryboś oraz uczniowie klas starszych pod nadzorem nauczyciela plastyki, pana Krzysztofa Smydy.