jesteś na: Strona glownaZ życia szkołyPodsumowanie projektu "Magia Świat Bożego Narodzenia"

Podsumowanie projektu "Magia Świat Bożego Narodzenia"

Magia Świąt Bożego Narodzenia

o projekcie edukacyjno - wychowawczym

realizowanym w Zespole Szkół w Przysietnicy

 

Przez cały grudzień w Zespole Szkół w Przysietnicy realizowany był projekt „Magia Świąt Bożego Narodzenia”, którego inspiratorem była pani Dyrektor szkoły Zofia Golonka.  Projekt miał na celu kultywowanie polskich tradycji bożonarodzeniowych, popularyzowanie wiedzy o zwyczajach świątecznych oraz  integrację społeczności lokalnej.

W tym miłym przedświątecznym okresie w szkole miało miejsce wiele ciekawych przedsięwzięć, w które zaangażowani byli uczniowie, nauczyciele i rodzice. W mikołajkowy wieczór Biblioteka szkolna zorganizowała warsztaty robienia tradycyjnych i współczesnych ozdób choinkowych. Dla miłośników tenisa stołowego nauczyciele przygotowali „Mikołajkowy turniej”. Odbywały się konkursy o tematyce świątecznej: „Cud Bożego Narodzenia – historia i polskie zwyczaje świąteczne” – był to konkurs ogłoszony na stronie internetowej dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół, równolegle miał miejsce konkurs z języka angielskiego „It`s Christmas time”. Podczas finału projektu trwał „Konkurs poezji bożonarodzeniowej”, a wcześniej uczniowie uzdolnieni plastycznie uczestniczyli w „Konkursie na kartkę świąteczną”. Każdy uczeń mógł się sprawdzić w dziedzinie, która go interesuje, a byli tacy, którzy stali się zwycięzcami kilku konkursów.

Ale nie tylko dobra zabawa i atrakcyjne formy rywalizacji w świątecznych klimatach dominowały w tym okresie. Udało się zadbać również o sferę życia duchowego dzieci i młodzieży. W ramach przedświątecznych rekolekcji, w dwóch turach – dla dzieci klas I – III oraz IV – VI  odbył się kurs ewangelizacyjny „Zacheusz”. Kurs był przeprowadzony przez Szkołę Nowej Ewangelizacji im. św. Kingi i diakonię ewangelizacyjną z Nowego Sącza, a jego organizacją na terenie naszej szkoły zajęła się siostra Renata Czuryszkiewicz i pani Ewelina Musiał. Kurs przebiegał we wzajemnej atmosferze radości i jedności, co przekładało się na bardzo aktywne zaangażowanie dzieci i młodzieży. Kurs miał na celu wzbudzić pragnienie osobistego spotkania z Chrystusem – jedynym Królem, który wzywa po imieniu i pragnie zamieszkać w sercu każdego człowieka. Przeżyte rekolekcje z pewnością pomogły w podjęciu kroków zmierzających do pokonania przeszkód na drodze do tego spotkania.

 

Przedsięwzięciami, które organizowane są w naszej szkole corocznie są akcje przygotowywania stroików oraz odwiedzanie starszych i samotnych mieszkańców Przysietnicy przez członków Szkolnego Koła PCK. W  pomoc angażuje się też zawsze Wolontariat, który organizuje zbiórkę żywności i przygotowuje i paczki dla potrzebujących. Warto wspomnieć również o odbywającym się w naszej szkole od wielu lat spotkaniu opłatkowym dla starszych i samotnych, którą to uroczystość przygotowuje pani Dyrektor we współpracy z parafialnym Caritas. Uczestniczą w tym spotkaniu również uczniowie, którzy pod kierunkiem nauczycieli przygotowują występ artystyczny i kolędy. Opłatek jest każdorazowo długo wyczekiwanym świętem dla przybywających gości, okazją do rozmowy, wspomnień, wspólnego kolędowania.

 

Wydarzeniem kulminacyjnym, na które wszyscy czekali z niecierpliwością było podsumowanie działań realizowanych w ramach projektu na wspólnym spotkaniu całej społeczności szkolnej i rodziców po kameralnych klasowych wigiliach w dniu 21 grudnia 2012r. Odbył się wówczas wspomniany „Konkurs poezji bożonarodzeniowej” i koncert kolęd i pastorałek, w którym uczestniczyły wszystkie klasy.

Najbardziej efektowne okazały się prezentacje tradycyjnych ozdób choinkowych i przygotowanych przez rodziców świątecznych wypieków oraz oczekiwana przez wielu degustacja. To, co pojawiało się już w trakcie przygotowań klasowych ekspozycji wprawiało obserwatorów w coraz większy zachwyt. Stoiska wyglądały zachwycająco i pachniały smakowicie.  W przygotowanych aranżacjach dominował piernik, igliwie, szyszki, siano, papier, świece i inne tradycyjne materiały, ale każda klasa zaprezentowała wyczarowane z tej prostoty prawdziwe cudeńka. Oczywistym zainteresowaniem każdego oka i podniebienia cieszyły się wszelkiego rodzaju wyroby piernikowe: od artystycznie wykonanych bajkowych chatek, imponujących rozmiarem gwiazdy, bombki i choinki, po wielką różnorodność kolorowo lukrowanych i ozdabianych przez dzieci piernikowych ciasteczek.

 

Dziękujemy Rodzicom za wielkie zaangażowanie w działanie na rzecz szkoły w tym gorącym, przedświątecznym okresie domowych przygotowań. Na ich ręce kierujemy wyrazy wielkiego uznania, że znaleźli czas i ochotę na przygotowanie tak wielu wspaniałości, i jak zawsze zaprezentowali się imponująco. Nasza społeczność lokalna zgromadzona wokół szkoły ma wielki potencjał, którego wiele środowisk mogłoby nam pozazdrościć. Przekonaliśmy się o tym jesienią organizując festyn pod hasłem „Cudowna moc bukietów” oraz teraz, gdy uczestniczyliśmy w finale świątecznego projektu.

 

Tekst: Renata Jachimczak