jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneZaginiony świat dinozaurów

Zaginiony świat dinozaurów

19.04.2016. uczniowie klas 4-6 pojechali na wycieczkę do Bałtowa w Górach Świętokrzyskich, gdzie  poznawali świat sprzed milionów lat. Spacerując ścieżką prowadząca przez jurapark, podziwiali ponad 100 naturalnej wielkości modeli dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Dzięki nowoczesnej technologii dowiedzieli się jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Przenieśli się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. Obserwując  morskie potwory - potężnego, mierzącego blisko 20 metrów długości Megalodona, rybopodobnego  Mozazaura, charakterystycznie uzębionego Liopleurodona, czy też obdarzonego długą szyją płetwojaszczura Plezjozaura ulegali iluzji spotkania z tymi żywymi stworzeniami.

Aby lepiej zapoznać się z dziejami życia na naszej planecie, uczestniczyli w multimedialnym  spotkaniu  z nauką „Dzieje życia na naszej planecie”, podczas którego zdobyli podstawowe wiadomości o typach skamieniałości, zapoznali się z geologiczną skalą czasu, podstawowymi pojęciami oraz mechanizmami ewolucji biologicznej,  poznali przełomowe okresy w dziejach życia i najbardziej charakterystyczne grupy organizmów.

Aktywnie  uczestnicząc  w zajęciach paleontologicznych poszukiwali  „szkieletu” dinozaura i odsłaniali tajniki pracy paleontologa.

Przemierzając na pokładzie żółtego, amerykańskiego schoolbusa Zwierzyniec Górny, zajmujący obszar ponad 40 hektarów, mogli z bliska przyjrzeć się pięknym egzotycznym, ale wciąż dzikim zwierzętom z różnych kontynentów. Podziwiali lamy, muflony, wielbłądy jednogarbne i dwugarbne, alpaki, bydło szkockie, dziki, owce kameruńskie, owce arui, antylopy nilgau, strusie afrykańskie, jelenie europejskie, jelenie angielskie, bydło zebu, kozy afrykańskie, owce czarnogłówki, hucuły. W części dolnej, zwiedzanej  pieszo, mogli zobaczyć min.: kozy, mary patagońskie, papugi, szopy pracze, żurawie koroniaste, ostronosy, skunksy i wiele innych.

Wrażenia ze spotkania z tym niezwykłym światem na pewno na długo pozostaną w pamięci.