jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneWycieczka klas I – III do Bochni

Wycieczka klas I – III do Bochni

Wycieczka klas I – III do Bochni

 

20 kwietnia 2016r.  klasy I-III udały się na niezwykłą wycieczkę do Kopalni Soli w Bochni, która to w 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W czasie wyprawy przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska kopalni uczniowie oglądali  unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, rzeźby solne, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami.  Zwiedzanie zabytkowej kopalni polegało na spotkaniach z tajemniczymi bohaterami bocheńskich legend. Stanowią one nieszablonowy sposób na spotkanie z historią dla uczniów szkół podstawowych, a podziemna Ekspozycja Multimedialna dodatkowo uatrakcyjnia pobyt w podziemiach.

Zwiedzanie kopalni uczniowie rozpoczęli od zjazdu szybem Campi w dół kopalni i podróżą podziemną kolejką,  którą przemierzyli  kilometrowy odcinek przejeżdżając przez kaplicę św. Kingi. Dzięki multimedialnej trasie turystycznej zwiedzanie kopalni w pokonywanej pieszo drodze powrotnej miało charakter podróży w czasie, rozpoczynającej się w epoce panowania Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi.  Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni i górnictwa  „pomagali” polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha,  z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz krótkich filmów dzieci poznały różne sposoby wydobycia soli na przestrzeni lat, zwyczaje górnicze, dawny system transportu oraz zagrożenia występujące w kopalni  np. zalanie wodą podziemnych chodników, wybuch metanu. Przemierzając podziemne tunele uczniowie odkrywali tajemnice tego wyjątkowego miejsca. W kaplicy św. Kingi podziwiały  wykute w soli ołtarze i przypomniały sobie legendę o jej patronce i  soli. 

Po przejściu 2 km nadszedł czas na zasłużony odpoczynek w podziemnej restauracji i sali gimnastycznej. Zwiedzanie Kopalni uczniowie zakończyli  pobytem w  Komorze Ważyn, w której wyjątkowe powietrze nasycone mikroelementami sprzyjało relaksowi na boisku sportowym i placu zabaw dla najmłodszych. Po godzinie gier i zabaw dzieci wróciły na powierzchnię gdzie zakupiły pamiątki oraz wykonały pamiątkowe zdjęcia.

Pobyt w kopalni okazał się dla uczniów wspaniałą przygodą, niecodzienną i interesującą lekcją historii oraz świetną zabawą.

 

wychowawcy klas I-III