jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolne„Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”

„Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”

Szkoła w Przysietnicy istnieje ponad sto lat, a jej bogata historia nierozerwalnie związana jest z burzliwymi dziejami naszego narodu. Nie bez przyczyny w roku 2009 nadano naszej szkole imię wybitnego Polaka – kardynała Stefana Wyszyńskiego – człowieka kochającego Boga i Ojczyznę. Staramy się więc, aby te wartości o  których często mówił nasz patron były obecne w życiu naszej szkoły. Dlatego wszystkie święta narodowe, a szczególni Święto Odzyskania Niepodległości są w naszej szkole obchodzone w sposób bardzo uroczysty.

„Kocham Ojczyznę więcej, niż własne serce” - te słowa patrona były mottem akademii przygotowanej przez harcerzy i zuchów naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli: p. Małgorzaty Jarząb, Iwony Ogorzały, Barbary Stelmach oraz Krzysztofa Smydy. Występujący, uczniowie przypomnieli zgromadzonej publiczności historię odzyskania niepodległości przez Polskę, a chór wzbogacił to pięknymi pieśniami patriotycznymi.

Patriotyzm – czyli miłość do Ojczyzny, w czasach pokoju można realizować w różnorodny sposób. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanym co roku Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej, w przygotowaniach którego pomogli nauczyciele poloniści: p. Katarzyna Dybowicz, p. Anna Golonka, p. Wiesława Łatka , p. Barbara Owsianka oraz nauczyciel bibliotekarz Renata Jachimczak. Tym razem zaprezentowało się łącznie 25 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych. Uczniowie recytujący wybrane przez siebie wiersze wykazali się niezwykłą dojrzałością  w doborze i  interpretacji tekstów. Dlatego jury w składzie p. Wioletta Orłowska, p. Alina Citak, p. Renata Jachimczak miało nie lada problem, aby wybrać najlepszych wykonawców. Na wyniki oczekiwali nie tylko uczestnicy konkursu, ale także publiczność, która kibicowała swoim koleżankom i kolegom. Czekając na werdykt komisji konkursowej wspólnie, żywiołowo śpiewała pieśni patriotyczne.

Wszyscy biorący udział w konkursie mogli poczuć się usatysfakcjonowani, ponieważ  otrzymali piękne dyplomy oraz nagrody rzeczowe nawiązujące tematycznie do wiedzy o Polsce, które wręczyli p. Aleksander Łukasik – dyrektor szkoły oraz p. Anna Golonka – wicedyrektor.

Wyniki VII edycji Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej przedstawiają się następująco:

Młodsza grupa wiekowa – uczniowie klas IV – VI SP:

I miejsce – Jakub Waligóra kl. V

II miejsce – Alicja Nieć kl. V

III miejsce – Artur Dorula kl. IVb

Wyróżnienia: Eliza Garwol kl. V, Natalia Porębska kl. V

Starsza grupa wiekowa – uczniowie klas VII SP, II i II G:

I miejsce – Katarzyna Opoka kl. IIIa G

II miejsce – Patryk Maciak kl. VIIa