jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneWizyta w Straży Pożarnej

Wizyta w Straży Pożarnej

Wizyta w Straży Pożarnej w ramach akcji „Bezpieczny Dom”

 

18 grudnia 2017 r. uczniowie  klas I – III SP oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziły Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.  Podczas wizyty w jednostce dzieci wzięły udział w projekcie edukacyjnym „Bezpieczny Dom”, który jest projektem edukacyjnym skierowanym w szczególności do dzieci i młodzieży szkolnej realizowanym wspólnie przez Państwową Straż Pożarną  i PZU.

Celem projektu jest skuteczne i aktywne propagowanie bezpiecznych zachowań w sytuacji zagrożenia pożarem.  W pierwszej kolejności omawiane były sytuacje, w których może pojawić się ogień oraz sposoby zachowania w takich okolicznościach. Na realizację tego projektu w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Nowym Sączu przeznaczono specjalne pomieszczenia, które zaadaptowane zostały na typowe mieszkanie. Z pomieszczeń wygospodarowano: pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę. Dzięki temu układowi dzieci mogły zobaczyć między innymi z jakimi zagrożeniami możemy się spotkać w domu lub mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla. Strażacy uczyli, co może się stać przy niewłaściwym użytkowaniu urządzenia oraz jak zagasić zapalony olej na patelni.  W łazience zamontowano piecyk gazowy - strażacy wytłumaczyli, kiedy staje się on groźny dla zdrowia, dlaczego należy dbać  o właściwą wentylację pomieszczeń oraz specjalistyczne czujki.

Dzieci podczas pobytu w jednostce miały okazję poznać charakter i znaczenie pracy strażaków. Dowiedziały się jak zachować się w sytuacji, gdy powstaje pożar. Wykazały się też zdobytą wiedzą korzystając z telefonu alarmowego w celu wezwania straży pożarnej. Duże wrażenie zrobił na dzieciach samochód z drabiną, oraz pokaz sprawności strażackich ze zjazdem po rurze.

Na koniec spotkania uczniom wręczono Certyfikaty "Dzielny Mały Strażak" za wykazanie się znajomością zasad bezpieczeństwa.

 

Alina Citak

Barbara Stelmach