jesteś na: Strona glownaProjekty gimnazjalneWady postawy - czy jest się czego bać?!

Wady postawy - czy jest się czego bać?!

Wady postawy – czy jest się czego bać?!

20 grudnia 2017r uczennice klasy 2 gimnazjum: Angelika Górka i Alicja Niemiec odwiedziły oddział przedszkolny, grupę 0-1 aby opowiedzieć trochę o człowieku, szkielecie i wadach postawy. Dziewczyny realizowały projekt edukacyjny z biologii pod okiem pani K. Botwiny. Od miesiąca solidnie przygotowywały się, zbierały materiały i dokumentowały działania. Końcowym etapem  projektu były zajęcia dla „maluszków”.

Na prezentacji została omówiona budowa szkieletu, model oraz wykonano doświadczenie dotyczące wpływu octu na kość, jej sztywność i  konsystencje. Dzieci miały okazję pobawić się gumowym jajkiem oraz poćwiczyć przy dźwiękach muzyki. Dowiedziały się jak ważna jest aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie aby być silnym i prawidłowo się rozwijać. Nauczyli się jak należy poprawnie siedzieć, aby kręgosłup był zdrowy i w przyszłości bez urazów. Obecnie wśród dzieci i młodzieży bardzo często pojawiają się wady postawy: lordoza, kifoza, skolioza, których można uniknąć. Należy pamiętać, że kręgosłup stanowi rusztowanie dla ciała i pełni najważniejszą funkcję podczas utrzymywania ciała w każdej pozycji. Kręgosłup widziany od tyłu powinien być prosty, zaś widziany z boku musi mieć wygięcia. Nieprawidłowa postawa to postawa, w której głowa skierowana jest za mocno ku przodowi lub w bok, brzuch jest wypukły lub obwisły, a plecy okrągłe lub zgarbione, barki wysunięte do przodu, co powoduje zapadanie się klatki piersiowej. Do zewnętrznych czynników decydujących o wadach postawy należą nieprawidłowy tryb życia, mała aktywność fizyczna, brak ćwiczeń, złe nawyki postawy, siedzący tryb życia i utrzymywanie ciała w jednostajnej pozycji (na przykład przy oglądaniu telewizji lub grze na komputerze). Brak aktywności ruchowej u dzieci przyczynia się do utraty siły mięśni oraz osłabienia wydolności krążeniowo-oddechowej. Poza tym na wady postawy narażone są dzieci, które często są smutne, przygnębione oraz te, które przeszły poważne choroby. Wady postawy kręgosłupa sprawiają ból i cierpienie oraz obniżają ogólną sprawność. Edukacja najmłodszych dzieci jest bardzo ważna i należy o niej pamiętać.

Każdy, czy to duży czy mały chce być zdrowy a to najważniejsze!

Karolina Botwina