jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolne„Hojco z cejcem” i warsztaty rękodzieła na Tydzień Bibliotek

„Hojco z cejcem” i warsztaty rękodzieła na Tydzień Bibliotek

„Hojco z cejcem” i warsztaty rękodzieła na Tydzień Bibliotek

 

W ramach corocznej  ogólnopolskiej akcji „Tydzień Bibliotek”, promującej biblioteki i czytelnictwo w filii Starosądeckiej Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Przysietnicy odbyły się regionalne warsztaty dla klas czwartych i piątych przygotowane przez p. Monikę Florek i p. Danutę Kaletka, na które zaprosiła uczniów pani Wioletta Orłowska z Biblioteki Publicznej w Przysietnicy.

 

Pani Monika Florek jest z wykształcenia plastykiem, a od kilku lat kieruje zespołem regionalnym „Bystro Kicora” w Przysietnicy. Zajmuje się ponadto ikonopisarstwem oraz wspólnie z p. Małgorzatą Polańską-Kubiak prowadzi warsztaty rzemiosła.

Podczas spotkania z uczniami pani Monika wyjaśniła uczniom czym jest folklor, zapoznała z ubiorem górali nadpopradzkich. Dzieci nauczyły się piosenki ”Świadyrydom” i na jej przykładzie poznały różnice pomiędzy gamą góralską a skalą c-dur. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali pasterskie instrumenty ludowe: piszczałki, okaryny i trombitę.

 

Drugie spotkanie - uczniów klasy V odbyło się 15 maja z p. Danutą Kaletka, która pasjonuje się robótkami ręcznymi: szydełkowaniem, haftowaniem i robótkami na drutach. Dzieci mogły spróbować własnych sił w  tych dziedzinach rękodzieła. Miały okazję przekonać się, że robótki ręczne są nie tylko efektowne i ciekawe, ale również rozwijają twórcze myślenie, sprawność manualną, dokładność i poczucie estetyki oraz cierpliwość.

 

Dziękujemy Paniom – prowadzącym warsztaty p. Monice Florek i Danucie Kaletka oraz organizatorce spotkania p. Wioletcie Orłowskiej za zaproszenie!

 

Renata Jachimczak