jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneWycieczka do „Karpackiej Troi”

Wycieczka do „Karpackiej Troi”

Ludzie  żyli bez Internetu?

Wycieczka do „Karpackiej Troi”

30 maja uczniowie klas 6 i 7 wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do Trzcinicy koło Jasła, gdzie znajduje się Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja”. W wyniku prac wykopaliskowych odkryto tutaj jedną z najstarszych osad obronnych w Polsce oraz wiele zabytków  dawnej sztuki i rzemiosła.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od nowoczesnego muzeum, gdzie zgromadzono eksponaty związane z historią tego miejsca. Następnie pani przewodnik oprowadziła nas po skansenie, na terenie  którego zlokalizowane są rekonstrukcje wioski otomańskiej z początków epoki brązu  i osady słowiańskiej z wczesnego średniowiecza. Mogliśmy zobaczyć wyposażenie domostw, sceny z życia codziennego i dowiedzieć się, jak żyli ówcześni ludzie bez Internetu, prądu i wszelakich wygód. Uczestniczyliśmy w zabawach Słowian inspirowanych zmaganiami średniowiecznych wojów  i warsztatach z łucznictwa. Wspinaliśmy się na wzgórze, gdzie zrekonstruowano wały obronne i bramy  prowadzące na teren grodziska. Na zakończenie obejrzeliśmy film opowiadający historię powstania osady  i prowadzonych w tym miejscu pracach archeologicznych.

W „Karpackiej  Troi” historia przemówiła do nas zrozumiałym językiem.

Wiesława Łatka