jesteś na: Strona glownaOrganizacje i koła zainteresowańHarcerstwo-działaniaPamiętamy o Żołnierzach Niezłomnych

Pamiętamy o Żołnierzach Niezłomnych

Dnia 08.09.2018 roku uczniowie, harcerze i absolwenci naszej szkoły uczcili Żołnierzy Niezłomnych i ich kapelana ks. Władysławie Gurgacza.

Wczesnym rankiem udaliśmy się do Łomnicy, aby żółtym szlakiem dotrzeć na Łabowską Halę, gdzie znajduje się pomnik poświęcony pamięci ks. Kapelana Władysława Gurgacza i Żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, którzy polegli  w walkach z UB i KBW w latach 1948-1949. Po drodze podziwialiśmy piękno Beskidu Sądeckiego. O godzinie 10:20 uczestniczyliśmy w słowno-muzycznym spektaklu. Następnie, wraz z licznie zgromadzonym na uroczystościach duchowieństwem,  przedstawicielami różnych stowarzyszeń, parlamentarzystami oraz uczniami różnych szkół uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej w intencji ks. Wł. Gurgacza i Żołnierzy PPAN. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Biskup Jan Szkodoń. Po Mszy Św. głos zabrał minister Antoni Macierewicz, który podziękował wszystkim zebranym za pamięć i cześć względem Żołnierzy Niezłomnych. Na zakończenie pod pomnikiem został odczytany apel pamięci i złożone wieńce.

Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się w okolice schroniska, aby posilić się pyszną wojskową grochówką. Pokrzepieni zarówno duchowo jak i cieleśnie wyruszyliśmy w drogę powrotna do Łomnicy.

Z. Magdalena Cieślewicz