jesteś na: Strona glownaOddziały przedszkolneDzień Pączka… czyli Tłusty Czwartek

Dzień Pączka… czyli Tłusty Czwartek

„Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek,

a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”.

Tłusty Czwartek w  kalendarzu chrześcijańskim to ostatni czwartek przed Środą Popielcową zaczynającą Wielki Post, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

W tym roku 28 lutego dzieci zajadały z apetytem smaczne pączki, które przyniosła wychowawczyni, ciesząc się, że w tym dniu są właśnie takie zwyczaje. Delektowanie się smakiem pączków w czwartek, rozpoczynający tłusty tydzień, jest nie tylko przyjemnością. Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś zapominał o spróbowaniu w tłusty czwartek pulchnego smakowitego ciastka, co stanowi zadośćuczynienie wielowiekowej polskiej tradycji.

Maria Kielar-Turska pisała; "Tradycja spełnia ważną i pożyteczną rolę zwłaszcza w rozwoju dziecka. Wśród elementów, które zasługują na uwagę są święta, zwyczaje, obrzędy, obyczaje. Ich zanik zuboża nasze dziedzictwo kulturowe". Zapoznając dzieci z tradycjami polskimi mamy nadzieję, że do tego nie dojdzie.

To był słodki dzień!

Krystyna  Koszyk