jesteś na: Strona glownaOddziały przedszkolnePoznajemy zawody

Poznajemy zawody

Poznajemy zawody – Wycieczka maluchów do Nowego Sącza

Dnia 28.03.2019r. dzieci z oddziału 0-1 pojechały na wspaniałą wycieczkę do Nowego Sącza. Pierwszym odwiedzonym miejscem była Poczta. Tam dzieci dowiedziały się, na czym polega praca na poczcie, jakie listy, paczki i płatności można tam wysłać. Same również przyklejały znaczki na zaadresowane do swoich rodziców koperty z wcześniej przygotowanymi pracami. Na koniec każdy wrzucił swój list do skrzynki. Dzieci na pamiątkę otrzymały lizaki oraz stare znaczki. Pozostaje teraz tylko czekać na listy w domu.

Drugim miejscem był Dworzec PKP. Oprowadzali nas dwaj przemili kolejarze, którzy obdarowali maluchy różnymi prezentami (smycze, długopisy, składny z tekturki pociąg, kolorowanki, kredki, odblaski, gazetki o bezpiecznym przejeździe kolejowym, wiatraczki, balony oraz ulotki informacyjne dla rodziców). Na początek mogliśmy zobaczyć ogromny model kolejki elektrycznej, którą ufundowało Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Następnie dowiedzieliśmy się o specjalnych elementach zamontowanych dla osób niewidomych a nawet oglądaliśmy pomniejszony cały dworzec. Na peronie pan kolejarz tłumaczył o zasadach bezpieczeństwa oraz opowiadał jak na przełomie wielu lat zmieniały się lokomotywy. Przed dworcem PKP znajduje się ogromna lokomotywa przy której każdy zrobił sobie zdjęcie w czapce kolejarza oraz ze specjalnym lizakiem.  Kolejnym miejscem które zobaczyliśmy była Izba Tradycji Sądeckich Kolejarzy, która znajduje się na końcu peronu I. To niezwykłe miejsce, w którym znajduje się ekspozycja utworzona w 2006 roku z inicjatywy dyrekcji Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu w ramach obchodów rocznicy 130-lecia kolei w Nowym Sączu. Izba składa się z trzech pomieszczeń, w których urządzono wystawy zabytkowych urządzeń, książek, biletów, tablic, znaków, model kolejki itp. Na miejscu dzieci mogły pokręcić kierownicą lokomotywy, jaka była w dawnych czasach oraz w ramach zabawy mogły zapowiedzieć przez mikrofon nadjeżdżający pociąg. Obowiązkowo na koniec zwiedzania Dworca PKP udaliśmy się na kładkę dla pieszych, która znajduje się nad peronami i oglądaliśmy z góry nadjeżdżające pociągi.

Trzecim miejscem, które na tej wycieczce zwiedziliśmy była piekarnia „Oracz” w Nowym Sączu. Maluchy mogły tu zobaczyć z czego robi się chleb oraz jak się go wypieka. Pani pokroiła chleb i wszyscy mogliśmy go spróbować- był przepyszny. Mieliśmy również możliwość oglądania ogromnych maszyn, których się używa w piekarni. Na koniec czekała na dzieci słodka niespodzianka, rogale z serkiem oraz ciastka z dżemem. Wracając już do szkoły pojechaliśmy jeszcze na ruiny Zamku Sądeckiego oraz pod ogromny zegar, który jest wykonany głównie z roślin.

To była wspaniała wycieczka!

Krystyna Koszyk