jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneprzedstawienie „Związki frazeologiczne".

przedstawienie „Związki frazeologiczne".

Syzyfowa praca, niedźwiedzia przysługa czy twardy orzech do zgryzienia to dla nas już bułka z masłem

 

Dnia 09 maja 2019 r. uczniowie klas 4 -7  obejrzeli przedstawienie pod tytułem  „Związki frazeologiczne. Wyrażenia. Zwroty. Frazy” w  wykonaniu Wojciecha Habela i Jacka Lecznara  z  Agencji Artystycznej PRO ART - KRAK. 

Artyści w przystępny i ciekawy sposób wyjaśnili uczniom czym są związki frazeologiczne, jakie są źródła ich pochodzenia, jaki jest ich podział oraz co znaczą powiedzenia słyszane i używane na co dzień.  Zaczerpnęli do tego celu wiele przykładów z Biblii, mitologii, literatury i życia codziennego. Wszystko to zostało okraszone muzyką, humorem i zabawnym ruchem scenicznym. Uwagę przykuwała dynamiczna gra aktorów i doskonała dykcja. Każde słowo wyraźnie docierało do widza. Znaczące gesty, odpowiednie rekwizyty i energiczne, często zaskakujące ruchy pozwalały lepiej odbierać treści przedstawienia.    

Niektórzy uczniowie mieli też możliwość wystąpienia na scenie i sprawdzenia swojej znajomości frazeologizmów. Poszło im wspaniale.

Po takiej lekcji już żaden związek frazeologiczny nie będzie dla nas trudnym orzechem do zgryzienia, a przy odpowiedzi nie nawarzymy  sobie piwa i nie narobimy bigosu. Ale lepiej nie wywoływać wilka z lasu. 

 

Wiesława Łatka