jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneApel z okazji 80 rocznicy agresji ZSRR na Polskę

Apel z okazji 80 rocznicy agresji ZSRR na Polskę

17 września w naszej szkole odbył się apel nawiązujący do tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat, kiedy to wojska radzieckie wkroczyły na tereny wschodnie Polski i rozpoczęły działania zbrojne skierowane przeciwko Polsce. 17 dni wcześniej wojnę przeciwko naszemu krajowi wypowiedziały hitlerowskie Niemcy. Polska została zaatakowana z dwóch stron. Przez kilkadziesiąt lat data 1 września była znana ogółowi Polaków jako dzień rozpoczęcia II wojny światowej. O 17 września przez wiele lat zapominano, a wydarzenia związane z tą datą były wymazywane z pamięci historycznej Polaków. Brak publicznego, formalnego ogłoszenia przez prezydenta i rząd RP faktu istnienia stanu wojny pomiędzy ZSRR a Polską i brak jednoznacznego rozkazu Naczelnego Wodza o stawianiu oporu najeźdźcy doprowadziły do dezorientacji. Niejednokrotnie żołnierzy do niewoli brano podstępem – oficerowie Armii Czerwonej przedstawiali się jako sojusznicy w wojnie z Niemcami, czołgi sowieckie były udekorowane czerwonymi i polskimi flagami, zawierano fikcyjne porozumienia o zgodzie na ewakuację, a następnie otaczano, rozbrajano i transportowano Polaków do obozów jenieckich. Wzięto do niewoli około 250 tysięcy żołnierzy i oficerów – w większości nie stawiających oporu. Pośrednio doprowadziło to do zbrodni katyńskiej na kilkunastu tysiącach oficerów Wojska Polskiego.

Apel przygotowali uczniowie klas ósmych pod kierunkiem p.  Barbary Owsianka z oprawą muzyczną p. Krzysztofa Smydy.

Barbara Owsianka