jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneNarodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Od niedawna w polskim kalendarzu obchodzimy 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto poświęcone żołnierzom wyklętym, lecz niezłomnym. Tym, którzy nie poddali się i do końca walczyli o wolną Polskę. Wielu z nich, młodych ludzi, przypłaciło tę nierówną walkę życiem. W naszej szkole również nie mogło zabraknąć z tej okazji tematycznej gazetki o losach m.in. Rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny ps. Inka, Gen. Augusta Emila Fieldorfa, ps. Nil czy Płk. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora.

2 marca na sali gimnastycznej odbyła się akademia upamiętniająca wszystkich zasłużonych dla Polski ludzi. Członkowie Szkolnego Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego z klas 7 – 8 godnie oddali hołd i cześć cichym Bohaterom pod bacznym okiem p. Zofii Magdaleny Cieślewicz i p. Karoliny Botwiny. Na tle wielkiej flagi Rzeczpospolitej Polski oraz w obecności Pocztu Sztandarowego odśpiewany został Hymn Państwowy i Hymn  Szkoły.  Pan Dyrektor Aleksander Łukasik przybliżył wszystkim zebranym historię niezłomnych żołnierzy. Artur Dorula z kl. 6b, Anna Ptaśnik, Paweł Kwiczala z kl. 8a oraz Julia Dudek z kl. 8b uświetnili akademię wspaniałym śpiewem, a wiersze recytowane przez uczniów wywoływały ciarki i dreszcze. Na koniec został odczytany apel poległych oraz zapalono znicze. Symbol pamięci i solidarności ze wspaniałymi, zasłużonymi dla Ojczyzny ludźmi.

„Oszukani, porzuceni, nieugięci!

Opluwani, poniżeni i wyklęci!

Pozbawieni swoich domów, swojej ziemi!

Poszli walczyć, żeby zginąć, albo zmienić!

Ich zasługi przekreślono polityką.

I oddano ich kupionym najemnikom,

żeby zwłoki najlepszych obrońców

rozrzucili pohańbione gdzieś na słońcu.

A to słońce nazwano zwycięstwem,

a karłami - to co było, było męstwem!

I rozsiano kości ofiar różnych nacji

na pożywkę powojennej demokracji.”

Jak to dobrze, że my możemy żyć w wolnej Polsce!

Dziękujemy p. Krzysztofowi Smydzie za oprawę muzyczną oraz p. Renacie Jachimczak za pomoc w przygotowaniu dekoracji.