jesteś na: Strona glownaII Jesienny Festyn Rodzinny

II Jesienny Festyn Rodzinny

II JESIENNY FESTYN RODZINNY

„Cudowna moc bukietów”

W niedzielne popołudnie 29 września 2013r. społeczność szkolna Zespołu Szkół w Przysietnicy, mieszkańcy wsi i zaproszeni goście zgromadzili się na II Jesiennym Festynie Rodzinnym pod hasłem „Cudowna Moc Bukietów”. Inicjatorem imprezy była szkoła, ale w przygotowania zaangażowało się bardzo wielu rodziców. Organizatorom przyświecała idea zgromadzenia społeczności lokalnej – całych rodzin i gości przy wesołej zabawie i smacznym poczęstunku. Podobnie jak w pierwszej edycji ważnym punktem programu był konkurs na jesienne kompozycje z darów natury, który rozgrywany był w dwóch kategoriach: bukiet artystyczny od klasy i indywidualny zielny. Bukiety prezentowały się imponująco i wzbudzały zachwyt wszystkich oglądających.

W kategorii na bukiet artystyczny

• I miejsce zajęła klasa IIa ze Szkoły Podstawowej,
  • II miejsce  - klasa IIIb ze Szkoły Podstawowej,
  • III miejsce – klasa IIa Gimnazjum.

Wyłoniono sześć wyróżnień, które otrzymały:

oddział przedszkolny 0-1, klasy: IIb, IV Va, VI Szkoły Podstawowej oraz IIb Gimnazjum.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez PZU.

Przyznana została również nagroda wiceburmistrza Starego Sącza Kazimierza Gizickiego dla klasy I Szkoły Podstawowej.

W kategorii indywidualnej do konkursu zgłoszonych zostało 16 bukietów z opisem użytych ziół i ich zastosowaniem. Komisja konkursowa przyznała trzy równorzędne pierwsze miejsca, które otrzymali:

• Julia Dudek z klasy II b
  • Kacper Maciak z klasy III b
  • Katrzyna Opoka z klasy V a

Pozostali uczestnicy konkursu indywidualnego dostali wyróżnienia:

• Alicja Nieć z klasy I
  • Wiktoria  Al-Sheikh –Taha z klasy I
  • Edyta Kwiczala z klasy I
  • Adrian Żelasko z klasy II a
  • Sylwia Radomska z klasy II a
  • Dawid Waligóra z klasy III a
  • Izabela Nieć z klasy III b
  • Jakub Kwiczala z klasy III b
  • Zuzanna Motyka z klasy III b
  • Zuzanna Olechowska z klasy III b
  • Aleksandra Kulig z klasy V a
  • Justyna Ogorzały z klasy V b
  • Jolanta Kwiczala z klasy V b

Wszyscy autorzy bukietów indywidualnych otrzymali nagrody rzeczowe – plecaki i piłki ufundowane przez sponsora – firmę Fakro z Nowego Sącza.

W  przebieg imprezy zaangażowało się całe środowisko: strażacy z miejscowej OSP przygotowali pokaz ratownictwa, młodzież z gimnazjum pod kierunkiem p. Elżbiety Kosiby uczyła udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a przedstawicielki służby zdrowia - panie pielęgniarki wykonywały badania pomiaru ciśnienia i poziomu cukru. Uczestnicy festynu mieli okazję podziwiać pracę pszczół na ekspozycji zaprezentowanej przez pasjonata pszczelarstwa pana Jana Borzęckiego. Uczniowie z programem artystycznym piosenkami i inscenizacjami mogli pokazać się nie tylko się rodzicom  ale i mieszkańcom wsi. Nauczyciele przygotowali konkursy i zabawy dla dzieci a całość imprezy z humorem prowadził p. Krzysztof Smyda.

Na zaproszenie przybyli włodarze Miasta i Gminy Stary Sącz – pan burmistrz Jacek Lelek wraz ze swoim zastępcą panem Kazimierzem Gizickim.

Podobnie jak w roku ubiegłym dopisała pogoda, ale II edycja festynu zdystansowała pierwszą pod względem rozmachu i efektowności przygotowanych bukietów i stoisk z regionalnym jadłem. Było czym nacieszyć oczy i podniebienia. Jak zwykle rodzice nie zawiedli. Po raz kolejny stanęli na wysokości zadania, zaskakując inwencją twórczą, sztuką artystyczną i kulinarną.

Tłumnie przybyli goście podziwiali i degustowali regionalne potrawy przy szesnastu klasowych stanowiskach. Można było skosztować żurku, bigosu, gołąbków, domowych gotowanych lub smażonych pierogów, podpłomyków, serów, miodów, kołaczy, rogalików, ciast drożdżowych, soków i ziołowych herbatek. Uczniowie przygotowali wystawę „Leki naszych babć”. W jej powstanie zaangażowali się rodzice i dziadkowie, którzy przypomnieli stare, sprawdzone i przekazywane z pokolenia na pokolenie metody leczenia. Zaprezentowano wiele naturalnych specyfików na wszelkie dolegliwości przygotowanych przez mamy i babcie. Każdy zainteresowany mógł zabrać ulotki z recepturami.

Organizatorzy imprezy wyrażają wielkie uznanie dla zaangażowania rodziców w przedsięwzięcie, którego rozmiar doceniony został przez wszystkich przybyłych gości. Dyrektor szkoły - pani Zofia Golonka dziękuje wszystkim rodzicom i mieszkańcom za udział w festynie.

Renata Jachimczak