jesteś na: Strona glownaPolicjanci o cyberprzemocy

Policjanci o cyberprzemocy

Czym jest cyberprzemoc, jakie są jej formy oraz jak się jej ustrzec, to temat prelekcji przeprowadzonej w szkole podstawowej w klasach IV-VI dnia 15.11. 2013 roku przez policjanta z  komendy policji w Starym Sączu.

Policjant  rozmawiał z uczniami o przestępczości w sieci. Ostrzegał przed zagrożeniami,  z jakimi mogą się spotkać i radził, gdzie szukać pomocy. Uświadamiał przed konsekwencjami prawnymi wynikającymi z nieprzestrzegania przepisów. Mówił też o ryzyku, jakie niesie ze sobą zawieranie znajomości w sieci. Przypominał, że nigdy nie wiadomo, kto siedzi po drugiej stronie komputera.

Cyberprzemoc zdefiniować można najkrócej jako przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Najczęściej terminu tego używa się w odniesieniu do przemocy rówieśniczej z użyciem telefonów komórkowych i Internetu.

Formy cyberprzemocy:

- rejestrowanie niechcianych filmów lub zdjęć telefonem komórkowym,
- publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów w Internecie,
- rozsyłanie ośmieszających materiałów przy użyciu telefonu (SMS, MMS),
- wysyłanie wulgarnych SMS-ów,
- wyzywane, straszenie, obrażanie w sieci i przez telefon komórkowy,
- grożenie komuś w sieci i przez telefon komórkowy,
- włamania na blog, profil lub konto pocztowe,
- podszywanie się w sieci pod inną osobę i działanie na jej niekorzyść.

Co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy?

- dbać o prywatność swoich danych osobowych,
-nadawać swoim profilom w sieci bezpieczny status (prywatny),
-chronić swoje hasła i loginy,
-nie zamieszczać w sieci swoich zdjęć i filmów,
-nie wymieniać się z kolegami telefonami komórkowymi.

Jak korzystać z Internetu i telefonu, żeby nie krzywdzić innych?

-traktować innych z szacunkiem (nie wyzywać, nie obrażać, nie straszyć itp.),
-nie zamieszczać w Internecie materiałów (filmów, zdjęć, tekstów), które mogą kogoś skrzywdzić,
-zawsze pytać o zgodę, jeżeli chcemy komuś zrobić zdjęcie lub nakręcić film z jego udziałem,
-nie rozsyłać za pomocą telefonu komórkowego zdjęć, filmów oraz tekstów, które mogą komuś sprawić przykrość.

Co robić, będąc świadkiem cyberprzemocy?

-nie przesyłać dalej krzywdzących materiałów, które otrzymujemy w sieci,
-zawsze pomagać kolegom i koleżankom, którzy padli ofiarą cyberprzemocy,
-informować o krzywdzie kolegi lub koleżanki kogoś dorosłego – nauczyciela, pedagoga szkolnego, rodziców,
-polecić ofierze cyberprzemocy kontakt z Helpline.org.pl lub skontaktować się z Helpline osobiście.