jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneMałopolska Noc Naukowców

Małopolska Noc Naukowców

26 września 2014r. w sześciu miastach regionu odbyła się Małopolska Noc Naukowców. W ramach udziału w wydarzeniu gimnazjaliści naszej szkoły udali się z wizytą do Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Impreza organizowana jest już ósmy raz w regionie małopolskim i wciąż pozostaje największym tego typu wydarzeniem w kraju. Nasi uczniowie nie pierwszy raz uczestniczą w tym przedsięwzięciu. Zainspirowani ubiegłorocznym pokazem prac naukowców, w tym roku jeszcze liczniej zadeklarowali swój udział w tym wielkim wydarzeniu. Hasłem tegorocznego programu było: „Nauka zmienia świat”.

Organizatorzy chcieli pokazać uczestnikom jak bardzo interesująca jest praca naukowców, którzy w swoich laboratoriach pracują, by nasze życie było łatwiejsze, lepsze i bardziej nowoczesne. Gimnazjaliści mogli wysłuchać ciekawych wykładów, wziąć udział w warsztatach, konkursach i pokazach. Uczniów szczególnie zainteresowało laboratorium sensoryczne, gdzie mogli rozpoznawać smaki i zapachy oraz oceniać parametry produktów spożywczych, pokazy doświadczeń fizycznych i systemów alarmowych. Chłopcy podziwiali laboratoria mechatroniki samochodowej z prezentacją stanowisk silnikowych, sprzętu pomiarowego, zestawów panelowych i stanowisk demonstracyjnych z zakresu mechatroniki pojazdowej. Przyszli sportowcy oraz amatorzy zdrowego stylu życia wzięli udział w pokazach sztuk i sportów walki, warsztatach z zakresu technik samoobrony  oraz w zajęciach z masażu leczniczego. Myślę, że każdy żądny wiedzy uczestnik  „Małopolskiej Nocy Naukowców” mógł choć przez chwilę poczuć się naukowcem przeprowadzając wyjątkowe eksperymenty, czy biorąc udział w fascynujących pokazach.

Alicja Nakielska