jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneOpowieść o Żydach polskich

Opowieść o Żydach polskich

Opowieść o Żydach polskich

 

23 X 2014r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w nowoczesnej lekcji historii bezpośrednio transmitowanej z wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Wystawa opowiadała o 100-letniej historii Żydów polskich.

         Przygotowaniem do tej lekcji było tematyczne wykonanie gazetki będącej źródłem informacji o kulturze, zwyczajach, obrzędach, symbolice i religii żydowskiej, która dostarczyła uczniom wiedzy na temat w/w społeczeństwa. Stosownie dobrane treści i zdjęcia do gazetki przygotowała i wykonała nauczycielka historii Pani mgr Elżbieta Kosiba.

W trakcie lekcji uczniowie Szkoły Podstawowej przenieśli się do XVI-wiecznego Krakowa, a nawet stanęli pod sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu oraz na zatłoczonej międzywojennej ulicy Warszawy. Uczniowie gimnazjum wirtualnie przeszli przez galerię opowiadającą  o zagładzie Żydów.

         Opowieść o Żydach polskich była transmitowana po raz pierwszy jeszcze przed wielkim otwarciem wystawy, które zaplanowane zostało na 29.X.2014r. Uroczystego otwarcia dokonali: prezydent RP Bronisław Komorowski i prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Nowoczesny i piękny gmach Muzeum Historii Żydów Polskich znajduje się w sercu dawnego getta w Warszawie przy ulicy Mordechaja Danielewicza na ponad 4 tysięcznej powierzchni.

Uczniowie z zainteresowaniem oglądali lekcję poprowadzoną przez braci Tkacz dla Szkoły Podstawowej oraz Marię Seweryn i Macieja Orłosia (znanego prezentera Teleexpresu) dla Gimnazjum.

Po zakończeniu lekcji nauczycielka historii Pani mgr Elżbieta Kosiba  uzupełniła i zgłębiła uczniom wiedzę zdobytą podczas lekcji. Po przeprowadzeniu lekcji szkoła uzyskała certyfikat.

 

Elżbieta Kosiba