jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneMiędzyszkolny konkurs plastyczny

Międzyszkolny konkurs plastyczny

Międzyszkolny Konkurs Plastyczny

„W krainie baśni Andersena”

Hans Christian Andersen jest postacią wyjątkowo bliską każdemu. Wszyscy - dorośli i dzieci - znają jego baśnie. Twórczość pisarza pobudza wyobraźnię kolejnych pokoleń i każdy nosi w sobie jakąś część jego świata.

W kwietniu 2015r. przypada 210 rocznica urodzin tego wybitnego duńskiego pisarza, a w sierpniu 160 rocznica jego śmierci. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Przysietnicy zorganizowany został Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „W krainie baśni Andersena” przygotowany przez Bibliotekę szkolną i nauczycieli klas 0 – III. Konkurs, mający na celu przybliżenie uczniom twórczości H. Ch. Andersena, promowanie aktywności plastycznej oraz umożliwienie prezentacji talentów uczniów z poszczególnych szkół, odbył się 17 kwietnia 2015r. W konkursie uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych w Barcicach, Gołkowicach, Gaboniu, Moszczenicy, Starym Sączu i Przysietnicy. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością: Pani Ewa Zielińska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Starym Sączu, Pani Barbara Porębska – Dyrektor ZOAFS w Starym Sączu, Pan Kazimierz Ptaśnik – Sołtys Przysietnicy, Pani Izabela Radomska – przedstawicielka Rady Rodziców w Zespole Szkół w Przysietnicy oraz Opiekunowie i Rodzice uczestników konkursu. Jako gospodarze w konkursie uczestniczyli: Pan Aleksander Łukasik – Dyrektor Zespołu Szkół w Przysietnicy i Pani Anna Golonka – Wicedyrektor Zespołu Szkół.

Po powitaniu Gości krótki występ zaprezentowały klasy IIIa i IIIb ze Szkoły Podstawowej w Przysietnicy pod opieką pani Krystyny Koszyk i Małgorzaty Śmierciak, w którym przybliżyły zgromadzonym postać baśniopisarza.

Każdą szkołę mogło reprezentować w konkursie troje uczniów. Uczestnicy konkursu wykonywali ilustrację do wybranej baśni Andersena, posługując się pastelami olejnymi, na kartce w formacie A3, w wyznaczonym czasie. Dzieci tworzyły swoje rysunki na miejscu - każdy uczeń miał swoje stanowisko pracy. Jurorzy i goście mogli śledzić jak powstają bajecznie kolorowe dzieła. I nikt nie mógł mieć wątpliwości, czy praca została wykonana samodzielnie.

Artystyczne zmagania oceniała niezależna Komisja Konkursowa w składzie: pani Anna Zając-Bieńkowska z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu, pani Ewelina Wiśniewska z Centrum Kultury i Sztuki  im. Ady Sari w Starym Sączu, pan Ignacy Kurowski – artysta plastyk. Wybrać najlepszą pracę nie było łatwo, toteż po trudnych obradach Jury zadecydowało przyznać miejsca równorzędne:

I miejsce – Justyna Barnach ze Szkoły Podstawowej w Barcicach

II miejsce – Aleksander Migacz ze Szkoły Podstawowej w Starym Sączu i Karolina Pierzga ze Szkoły Podstawowej w Barcicach

III miejsce – Kacper Król ze Szkoły Podstawowej w Gaboniu i Paulina Jagieła ze Szkoły Podstawowej w Gołkowicach

Wyróżnienia otrzymali:

·        Maria Mikulec ze Szkoły Podstawowej w Moszczenicy

·        Wiktora Al-Sheikh Taha ze Szkoły Podstawowej w Przysietnicy,

·        Wiktoria Kurzeja z ze Szkoły Podstawowej w Gaboniu,

·        Julia Dudek ze Szkoły Podstawowej w Przysietnicy

·        Paulina Garwol ze Szkoły Podstawowej w Starym Sączu

Wszyscy uczestnicy konkursu obok dyplomów dostali kolorowe kubki z niespodzianką, wyróżnieni i laureaci ponadto otrzymali albumy i książki. Organizatorzy dziękują wszystkim Gościom i Uczniom za udział w konkursie! A nowatorska formuła konkursu, gdzie uczestnicy tworzą swoje dzieła na miejscu – tak jak wspomniał Pan Dyrektor – będzie kontynuowana.

Renata Jachimczak