jesteś na: Strona glownaProjekty gimnazjalneSejm Dzieci i Młodzieży

Sejm Dzieci i Młodzieży

Sejm Dzieci i Młodzieży

        

Co roku 20 lutego Centrum Edukacji Obywatelskiej ogłasza konkurs SDiM, w którym nagrodą jest udział w XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Pani Elżbieta Kosiba poinformowała nas o tym konkursie i zachęciła do wzięcia w nim udziału. Z całego gimnazjum do konkursu zgłosiło się pięć grup: Aleksandra Ptaśnik i Natalia Citak, Kinga i Karolina Gizickie, Anna Citak i Paulina Jankowska, Arkadiusz Garwol i Jakub Niemiec z klasy II, Karol Gał i Michał Gizicki z klasy III.

         Tegoroczny tytuł konkursu to „Miejsce młodych – jakiej przestrzeni potrzebuje młodzież”. Zadaniem każdego zespołu było przeprowadzenia badania w narzuconej formie: spacer badawczy, telewizja przyjechała, zaplanujcie okolice, pocztówka z przeszłości. Celem tego badania było rozpoznanie potrzeb społeczności lokalnej. Z tego zadania trzeba było wyciągnąć wnioski i na ich podstawie zaplanować możliwe do realizacji działania. Na koniec relację ze swoich osiągnięć trzeba napisać i  umieścić na stronie internetowej konkursu i uwiarygodnić zdjęciami i krótkim filmem.

         Ola i Natalia wybrały zajęły się poszukiwaniem miejsca odpowiedniego do wspólnego spędzania czasu i odpoczynku. W tej sprawie spotkały się z Sołtysem panem Kazimierzem Ptaśnikiem. Pomysł dziewczyn bardzo mu się spodobał i poparł ich działania.

         Kinga i Karolina zainteresowały się zaniedbanym i zniszczonym boiskiem i znajdującym się obok budynkiem. Zastanawiały się na co można je przeznaczyć i jak je zagospodarować.

         Ania i Paulina przyjrzały się problemowi braku świetlicy. Znalazły odpowiednie miejsce na jej dobudowę do szkoły. O swoich planach rozmawiały z Burmistrzem panem Jackiem Lelkiem. Pomysł bardzo mu się podobał. Obiecał, że zajmie się tą sprawą. Dodatkowo dziewczyny umieściły informacje o swoich działaniach w dwóch gazetach „DTS” i „Sądeczanin”

         Arek i Kuba zajęli się nowo wybudowanym budynkiem parafialnym obok szkoły. Na temat jego zagospodarowania rozmawiali z księdzem.  Uzyskali jego poparcie. Chcą tam zorganizować miejsce spotkań społeczności lokalnej.

Michał i Karol również zainteresowali się zniszczonym boiskiem. Spotkali się w tej sprawie z zastępcą burmistrza panem Kazimierzem Gizickim. Obiecał, że pomoże w zagospodarowaniu tego miejsca.

Relacje z naszych działań można znaleźć na stronie sdim.ceo.org.pl w zakładce „relacje”.

 

17 kwietnia będą ogłoszone wyniki konkursu i dowiemy się kto będzie uczestnikiem XXI Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.