jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneOpowieści ważnej treści

Opowieści ważnej treści

Opowieści ważnej treści

 

21 kwietnia uczniowie klas 4-6 uczestniczyli  w  warsztatach  „Opowieści ważnej treści” organizowanych przez Galerię Sztuki Sokół  w Nowym Sączu. Zajęcia poprzez zabawę przygotowywały młodych ludzi do odbioru różnych form sztuki i uczestnictwa w kulturze.                

Spotkanie rozpoczynało się od gry w „patrzenie na sztukę”- analizy slajdów przedstawiających ciekawe zagadnienia w dziełach sztuki (niekoniecznie sztuki współczesnej), która wprowadziła uczestników do kolejnych czynności. Uczestnicy w grupach tworzyli scenariusze dla oglądanych obrazów – dopisywali historię do danego dzieła: zastanawiali się, co może stać obok, o czym myśli portretowana postać, co można w niej zmienić itp. Uczniowie tworzyli własne komentarze do obrazu Mona Lisa  w dowolnej postaci plastycznej - dodawali elementy stroju, obiekty trójwymiarowe, nowe tła, tytuły bądź treści narracyjne.                                                                                    

W drugim etapie spotkania uczniowie pod okiem artystów tworzyli własną sztukę – obraz abstrakcyjny. Z prostych przedmiotów codziennego użytku układali kompozycje, następnie je malowali, później analizowali i odczytywali. Świetnie się przy tym bawili, bo każdy uczestnik widział w obrazie coś innego. I na tym właśnie polega sztuka - każdy interpretuje ją po swojemu.

 

Wiesława Łatka