jesteś na: Strona glownaPromocja zdrowia"Nie" dla papierosów!

"Nie" dla papierosów!

Nie daj się zniewolić papierosom!

Papierosy to nieodłączny element naszego społeczeństwa. Palenie tytoniu jest na świecie przyczyną prawie 4 milionów zgonów rocznie. Z powodu tzw. chorób odtytoniowych umiera dziennie 11 tys. palaczy. W Polsce choroby te są przyczyną zgonu co drugiego palacza w wieku 35-69 lat!

Nikotyna to płynna substancja występująca w stanie naturalnym w roślinie zwanej tytoniem. Kiedy człowiek pali, wdycha nikotynę zawartą w

dymie. Dym przedostaje się przez ścianki komórek układu oddechowego i szybko dociera do mózgu i krwi. W dymie tytoniowym znajdują się również 4 tysiące związków chemicznych, w tym 40 rakotwórczych. W jego skład wchodzi m.in. cyjanowodór, czyli gaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych w czasie II wojny światowej!

PALENIE I JEGO SKUTKI

Noworodki, których rodzice palą papierosy, są dwa razy bardziej niż dzieci niepalących rodziców narażone na zapalenie płuc lub oskrzeli w pierwszym roku życia. Częstotliwość uderzeń serca palaczy jest średnio od 10 do 20 uderzeń na minutę większa niż u ludzi niepalących. Oznacza to, że w ciągu rok serce palacza musi wykonać od pięciu do dziesięciu milionów uderzeń więcej niż serce osoby niepalącej. Palenie zwiększa wskaźnik umieralności do 86% w grupie 35-44 – latków i do 152% w grupie 45-54 – latków . Ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego u palaczy jest trzykrotnie większe niż u osób niepalących.

BIERNE  PALENIE

Czy kiedyś zastanawiałeś się, dlaczego kaszlesz w zadymionym pomieszczeniu? Ponieważ w pewnym sensie ty również palisz. Badania naukowe wskazują, że bierne palenie powoduje schorzenia górnych dróg oddechowych. Jeśli ktoś w twojej rodzinie pali w domu, ty również palisz, będąc w jego obecności, czy chcesz tego, czy nie.

NIELETNI  PALACZE

W Polsce codziennie zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a rocznie próbuje palenia około 180 tys. dzieci. Szacuje się, iż dzieci w Polsce wypalają rocznie od 3 do 4 mld sztuk papierosów. Ocenia się, że codziennie około 500 dzieci w Polsce sięga po swojego pierwszego papierosa. Z szacunków epidemiologicznych wynika, że 125 osób z tej grupy umrze przedwcześnie z powodu chorób wywołanych paleniem tytoniu. Jeśli oboje rodzice palą, to 35% ich dzieci też sięgnie po papierosa. Około 4 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie dymu papierosowego.