jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneSkarby mórz i oceanów

Skarby mórz i oceanów

9 października 2015r. w naszej szkole odbyło się wyjątkowe spotkanie. Gościliśmy pana Stanisława Janturę i Jego Córkę, którzy przybyli zaprezentować nam swoją pasjonującą kolekcję skarbów mórz i oceanów.  Zwykle podróżnicy, którzy odwiedzają naszą szkołę swoje opowieści opierają na multimedialnych prezentacjach, tym razem mogliśmy podziwiać autentyczne, sporych rozmiarów okazy zwierząt. Przyjechało do nas całe muzeum!

Uczniowie wszystkich klas wysłuchali interesującej opowieści z dziedziny zoologii i geologii oceanicznej, popartej naturalnymi okazami przyrodniczymi. Po tej wyjątkowej lekcji każdy z bliska mógł obejrzeć zbiory pana Stanisława, które gromadzi od ponad 30 lat. Kolekcja liczy ok. 500 okazów reprezentujących faunę rejonu raf koralowych. Wśród nich można było obejrzeć muszlę największego ślimaka na świecie - syrnixa, rozgwiazdy, gąbki, jeżowce, langusty, egzotyczne ryby m.in. ryby tygrysie z Afryki, najeżkę, papugorybę, szczęki rekina ludojada,  perły naturalne i muszle ozdobne. Największe zainteresowanie wzbudził wspaniały okaz rekina koralowego. Nie zabrakło też akcentu polskiego morza – prezentacji kolekcji bursztynów z Bałtyku.

Wszyscy z dużym zaciekawieniem słuchali prelekcji i oglądali eksponaty, a po zakończeniu spotkania mogli nabyć drobne pamiątki.