jesteś na: Strona glownaProgramy, akcje, projektyDzieciństwo bez próchnicy

Dzieciństwo bez próchnicy

„Zdrowie zaczyna się od zębów”

W roku szkolnym 2015/2016 dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawczyniami brały udział w projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy”. Składał się on z trzech etapów:

- szkolenie dla nauczycieli

- zajęcia ze specjalistą dla rodziców

- zajęcia ze specjalistą dla dzieci

Każdy uśmiech dziecka jest piękny. Niestety, nie każdy jest zdrowy. W Polsce prawie 58% trzylatków i aż 85% sześciolatków ma problemy z próchnicą. Aby zatrzymać postępującą epidemię i chronić uśmiechy najmłodszych powstał projekt "Dzieciństwo bez próchnicy". Razem z Królikiem Pampisiem, stomatolog uświadamiał, jak ważne jest dbanie o zęby dzieci już od najmłodszych lat, jak wyrobić dobre nawyki, uczył jak prawidłowo myć zęby i pokazał, co wpływa na zdrowie jamy ustnej.

Projekt realizuje Uniwersytet Medyczny w Poznaniu wspólnie z 8 innymi uczelniami medycznymi w Polsce, a finansuje Ministerstwo Zdrowia i Szwajcarski Program Współpracy z Nowymi Krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Podczas zajęć, które odbyły się 15 czerwca rodzice dowiedzieli się ciekawych informacji oraz otrzymali broszury dot. higieny jamy ustnej. Zajęcia dla dzieci były bardzo atrakcyjne,  aktywnie w nich uczestniczyły, odpowiadały na pytania oraz słuchały opowieści o Króliczku Pampisiu, który miał problem z ząbkiem. Po zajęciach maluszki otrzymały szczoteczkę z pastą oraz kalendarzyk – kolorowankę w której będą w domu zaznaczać obrazki po każdym umyciu ząbków.

Krystyna Koszyk