jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneEtno-edukacyjna zabawa

Etno-edukacyjna zabawa

Etno-edukacyjna zabawa

 

9 listopada 2016 r. uczniowie z  klasy IIIa i IIIb uczestniczyli  w warsztatach w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w ramach projektu Bon Kultury. Celem zajęć było zapoznanie uczestników z tradycją, obrzędowością, rzemiosłem artystycznym, sztuką ludową wybranych regionów Małopolski oraz rozbudzenie zainteresowania dziedzictwem kulturowym rodzimego regionu jak i poszukiwanie etnograficznych inspiracji.

Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania uczestników z Wzornikiem Inspiracji Etnograficznych. Dzieci dowiedziały się co to jest kultura ludowa. Na czym polega styl Folk-Etno. Pani prowadząca zajęcia przedstawiła  tajniki  powstawania tradycyjnych wzorów i motywów ludowych - góralskich i lachowskich oraz ich symbolicznego i obrzędowego znaczenia. W formie prezentacji multimedialnej oraz dzięki rekwizytom przedstawiła współczesne oblicza dizajnu inspirowanego miejscowym folklorem.

Główną częścią zajęć było stworzenie Osobistego Wzornika Etnodizajnera. Według instrukcji każde dziecko wykonało swoją własną aplikację na bawełnianej koszulce.  Zajęcia były bardzo ciekawe i inspirujące nie tylko dla dzieci. Również panie i mamy wykonały swoją niepowtarzalną koszulkę zainspirowaną motywami ludowymi.

Wyjazd do Nowego Sącza był też okazją do utrwalania zasad bezpiecznego poruszania się w mieście  po chodniku oraz korzystania z sygnalizacji świetlnej w czasie przechodzenia przez ulicę. Również  wielką frajdą dla dzieci było karmienie gołębi.

                                                            

Małgorzata Tokarczyk, Barbara Stelmach