jesteś na: Strona glownaOddziały przedszkolneRobimy zdrowe kanapki

Robimy zdrowe kanapki

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

W nawiązaniu do Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada, przedszkolaki z grupy 0-1 i 0-2 podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki” i samodzielnie przygotowały dla siebie drugie śniadanie. Zanim jednak do tego przystąpiły podczas zajęć edukacyjnych poznały zasady zdrowego odżywiania, zostały zapoznane z piramidą zdrowego żywienia, a następnie przy pomocy nauczyciela stworzyły taką piramidę i uzupełniły kolejne piętra piramidy odpowiednimi produktami. Następnie nazywały produkty, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki.

Kolejnego dnia dzieci przyniosły do przedszkola potrzebne produkty, a po starannym umyciu rączek i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy razem zabrali się do pracy. Na stole dominowało ciemne pieczywo, warzywa oraz ser biały i żółty. Przedszkolaki pamiętały również o owocach, ponieważ na stołach pojawiły się jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, banany, a nawet owoc kaki. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione, dlatego też wszyscy z apetytem zjedli przygotowane przez siebie kanapki.

Celem przeprowadzonych zajęć było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podczas zajęć dzieci poznały korzyści wynikające ze spożywania śniadania, dowiedziały się jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe i 5 porcji warzyw i owoców. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

Wychowawczynie klas O:

Małgorzata Śmierciak