jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneKolędnicy z Przysietnicy w Podegrodziu

Kolędnicy z Przysietnicy w Podegrodziu

Kolędnicy z Przysietnicy w Podegrodziu

 

Święta Bożego Narodzenia już za nami, ale kolędowanie jeszcze trwa, szczególnie w Podegrodziu. Do tej stolicy Lachów Sądeckich trafili w sobotnie popołudnie 14 stycznia uczniowie klasy piątej  z Przysietnicy, aby uczestniczyć w jubileuszowym 40 Przeglądzie Grup Kolędniczych.

Dzięki uprzejmości pana Krzysztofa Bodzionego – kierownika Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu uczniowie z naszej szkoły mogli zaprezentować swój program, ale także obejrzeć najlepszych kolędników na Sądecczyźnie, a może i w Polsce. Swoją konkursową rywalizację zakończyli na III miejscu. Nie to jest jednak najważniejsze. Cieszy fakt, że chłopcy poznając tradycyjny, gwarowy tekst kolędniczy kultywują zapomnianą już tradycję swojej małej ojczyzny – Przysietnicy.

Nauczenia się tych niełatwych dla współczesnych nastolatków tekstów podjęli się uczniowie klasy Va i Vb w składzie:

Kacper Kościsz – król Herod

Kamil Porębski – hetman

Jakub Tomasiak – kolędnik

Bartłomiej Sekuła – śmierć

Adrian Olszowski – diabeł

Marcin Durasik – Żyd

 

Trzej Królowie:

Wiktor Garwol

Wojciech Olszowski

Maciej Citak

 

Słowa podziękowania należą się rodzicom uczniów, którzy mimo trudnych warunków atmosferycznych dowieźli swoje dzieci na występ, a szczególnie pani Barbarze Porębskiej za pomoc w sprawach organizacyjnych oraz pani Agnieszce Olszowskiej za wypożyczenie strojów.   

Barbara Owsianka