jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneWycieczka klasy III gimnazjum do Częstochowy i Oświęcimia

Wycieczka klasy III gimnazjum do Częstochowy i Oświęcimia

W dniu 17 marca 2017 roku uczniowie klasy III gimnazjum wraz z opiekunami: ks. Janem Wąchałą, p. Beatą Fliszkiewicz oraz wychowawcą p. Katarzyną Dybowicz odbyli pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. O godzinie 6.00 uczestniczyli we mszy św. poprzedzonej odsłonięciem cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Każdy z uczestników zanosił przed obraz Maryi swoje osobiste intencje, wśród których znalazła się także modlitwa o pomyślne zdanie egzaminu gimnazjalnego. Przy blaskach porannego słońca, zwiastującego pogodny dzień, gimnazjaliści odprawili drogę krzyżową na wałach jasnogórskiego wzgórza.

Nie było to jedyne miejsce o szczególnym znaczeniu dla każdego Polaka, które młodzież odwiedziła, gdyż po wizycie w Sanktuarium, uczniowie udali się do Oświęcimia, a konkretnie do Muzeum Auschwitz-Birkenau. O godzinie 10.45 rozpoczęli wędrówkę po miejscach związanych z bolesną historią Polaków i  Żydów, gdzie podczas II wojny światowej śmierć poniosło ok. półtora miliona ludzi, w tym także dzieci. Wsłuchując się w słowa przewodnika, młodzież miała okazję przyjrzeć się z bliska eksponatom, stanowiącym niezbity dowód okrucieństwa, jakie dokonało się w tym miejscu, poznać mechanizm działań Niemców, w końcu poznać historię ludzi, których w brutalny sposób pozbawiono godności i odebrano wiarę w drugiego człowieka. Był to także czas refleksji nad losem pokolenia, któremu przyszło żyć w czasie II wojny światowej.

Bogaty w wrażenia wyjazd będzie niewątpliwie stanowił cenną pamiątkę dla wszystkich jego  uczestników.

Katarzyna Dybowicz