jesteś na: Strona glownaArtykuły o konkursachNasi uczniowie w finale Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

Nasi uczniowie w finale Wojewódzkiego Konkursu Historycznego

29 marca odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Mój Region – moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma” zorganizowanego już po raz czwarty przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Zadaniem konkursu było pogłębianie wiedzy uczniów o historii Sądecczyzny, rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji pochodzących z różnych źródeł i właściwego ich wykorzystywania, dbanie o duchowe i materialne dziedzictwo regionu, poszanowanie kultury oraz tradycji lokalnych, uczczenie pamięci o osobach wybitnych i zasłużonych dla regionu.

Miło ogłosić, że we wczorajszym finale brało udział dwoje uczniów naszej szkoły: Dawid Waligóra z klasy VIa Szkoły Podstawowej i Aleksandra Kulig z klasy IIa Gimnazjum przygotowujących się do konkursu pod opieką p. Renaty Jachimczak.

Niełatwa była droga do finału, gdyż należało się wykazać szeroką wiedzą o Sądecczyźnie, zdobytą poprzez studiowanie wielu pozycji z obszernej literatury, pokonując w tym uczniów innych szkół na etapie międzyszkolnym. Ponadto warunkiem dalszych zmagań konkursowych było napisanie pracy literackiej na zadany temat. Przez dwa pierwsze etapy tegorocznej edycji przewinęło się 553 uczniów: 190 z gimnazjum, 56 ze szkół ponadgimnazjalnych, 307 ze szkół podstawowych oraz 10 dorosłych.  Do finału, który odbył się w Instytucie Ekonomicznym PWSZ w Nowym Sączu zakwalifikowało się 73 uczniów szkół podstawowych, 45 z gimnazjów i 22 ze szkół ponadgimnazjalnych.

Bezpośrednio po końcowym etapie konkursu, w którym uczestnicy musieli się zmierzyć z częścią pisemną i ustną odbyła się uroczysta Gala, na którą zostało zaproszonych wielu znamienitych gości, podsumowująca cały konkurs i inne przedsięwzięcia zainicjowane przez Towarzystwo „Sądeczanin”. Laureaci konkursu otrzymali stypendia z Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków, a wszyscy finaliści dyplomy potwierdzające ich udział w finale konkursu wojewódzkiego, publikacje książkowe, gdzie znajdują się napisane przez nich konkursowe prace literackie oraz nagrody rzeczowe.

Gratulujemy naszym finalistom!

Renata Jachimczak