jesteś na: Strona glownaProjekty gimnazjalneChemia – rozwój czy zagrożenie?

Chemia – rozwój czy zagrożenie?

Chemia – rozwój czy zagrożenie? –  gimnazjalny projekt edukacyjny

 

Gimnazjalny projekt edukacyjny z chemii w tym roku był poświęcony bezpieczeństwu, odkryciom i odkrywcom w tej dziedzinie. W ramach gimnazjalnego projektu edukacyjnego uczennice  klasy 2b Gimnazjum:  Justyna Ogorzały, Patrycja Czerpak i Natalia Gawlak przez kilka miesięcy starannie zbierały materiały, zdobywały potrzebną wiedzę aby ją przekazać młodszym kolegom i koleżankom.  12 kwietnia odbyła się prezentacja projektu na którą zaproszona została klasa 3a szkoły podstawowej wraz z wychowawcą panią Małgorzatą Tokarczyk na nietypową lekcję chemii…

Prezentacja projektu pt. „Chemia – rozwój czy zagrożenie?” miała pokazać młodszym kolegom, że odkrycia wielkich naukowców sprzed wielu lat, a nawet stuleci są aktualne dzisiaj i bardzo potrzebne. Była to okazja, aby wyjaśnić jak wykonać poprawnie i bezpiecznie eksperyment a także co zrobić i jak się zachować, gdy np. coś się nie uda :)

Uczniowie klasy trzeciej dowiedzieli się jakie są zalety i zagrożenia rozwoju chemii i nowych technologii. Nauczyli się poprawnie czytać etykiety substancji chemicznych, wyjaśniać znaczenie chemicznych piktogramów. Podczas pokazu dziewczyny wykonały doświadczenia z użyciem między innymi: perhydrolu, siarki, magnezu, stężonych kwasów oraz wodorotlenków itd.  Łatwiejsze i bezpieczniejsze eksperymenty mogli wykonać samodzielnie młodzi „obserwatorzy” pod okiem Justyny, Patrycji i Natalii.  Dowiedzieli się także, jak zrobić oryginalną pisankę czyli „gumowe jajko”. Druga część pokazu przeniosła się na plac obok szkoły. Tam powstała „tajemnicza” ciecz, a z niej gigantyczne bańki mydlane, które wzbudziły zachwyt. Każdy mógł spróbować samodzielnie zrobić wielką bańkę. Na podsumowanie była gra i pytania dotyczące omówionego tematu. Wszyscy odpowiedzieli na pytanie czy chemia jest rozwojem i przyszłością nauki czy może zagrożeniem. Uczniowie stwierdzili, że wszystko ma swoje wady i zalety, najważniejsze aby nauka i jej odkrycia nie przysłoniły zdrowego rozsądku i zasad  bezpieczeństwa.

 Karolina Botwina