jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolneSpotkanie z rzeźbiarzem

Spotkanie z rzeźbiarzem

 

Spotkanie z rzeźbiarzem

 

21 kwietnia 2017r. naszą miejscowość odwiedził Pan Władysław Oleksy, artysta ludowy z Paszyna. W spotkaniu zorganizowanym w remizie wzięli udział uczniowie klas I i II oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Pan Władysław przywiózł ze sobą niektóre swoje rzeźby i płaskorzeźby, które wywołały w młodych odbiorcach zachwyt  i zaciekawienie.  Artysta bardzo interesująco opowiadał o etapach ich powstawania.

W dalszej części spotkania pokazał narzędzia, jakimi się posługuje podczas rzeźbienia, a następnie uczniowie i przedszkolaki  miały możliwość samodzielnego rzeźbienia dłutem w przygotowanej przez Pana Władysława deseczce z drewna lipowego. Dłuta były tak ostre, że każde dziecko zostawiło „swój” ślad w drewnie. Spadające wióry dały namiastkę odczuć, jak wygląda praca rzeźbiarza. Na koniec Gość podzielił się ciekawostkami ze swojej pracy artystycznej - pokazał zdjęcia szopki, którą wyrzeźbił dla papieża Jana Pawła II, wieniec dożynkowy oraz piękne palmy, które zdobiły grób Pana Jezusa w kościele w Paszynie.

Spotkanie przyniosło wiele pozytywnych wzruszeń i pozwoliło dzieciom inaczej spojrzeć na świat sztuki. Dzieci miały możliwość poznać ciekawy zawód i dowiedzieć się jak powstaje rzeźba od podstaw.

                                                                                                

  Alina Citak