SOS dla Ziemi

Każdego roku w  kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi. Jest to jeden dzień, w którym cały świat jednym głosem mówi, jak ważna jest dbałość o wspólne dobro, jakim jest Ziemia. Z tej okazji w naszej szkole Liga Ochrony Przyrody przygotowała apel „SOS dla Ziemi”, który odbył się  27 kwietnia. Mottem apelu był krótki, ale jakże bardzo głęboki w swojej treści wiersz znanej poetki - Wisławy Szymborskiej:

„Najwyższą formą materii jest człowiek - Ziemi mieszkaniec.

Najwyższą formą istnienia - świadome jego działanie.

Najwyższą formą działania - walka o pokój tej Ziemi.”

Uczniowie przypomnieli, w jaki sposób każdy z nas szkodzi Ziemi poprzez zanieczyszczanie wody, gleby, powietrza czy lasu. Od momentu pojawienia się na Ziemi, człowiek spędził większość czasu na próbach ujarzmienia przyrody. Cóż zresztą innego mógł zrobić ten najbardziej bezbronny spośród ssaków we wrogim otoczeniu? Uczeni uświadomili nam, że to właśnie dzięki swojej zdolności pojmowania i przekształcenia przyrody człowiek jest tym, kim jest. Odkąd człowiek został wygnany z raju, nie mógł się uwolnić od myśli o utraconym szczęściu. Postanowił więc stworzyć własny ogród, w którym zagościłyby spokój, harmonia. Ponieważ Ziemia wydała mu się niewystarczająco piękna, postanowił ją ulepszyć.

W postać Pani Ziemi wcieliła się Joanna Stawiarska z klasy 3 Gimnazjum wspaniale, z emocjami recytując wiersz pt. „Człowiecza pycha”:

Kiedyś życie na Ziemi tętniło radością

Człowiek wtopiony w przyrodę był samą miłością,

Uczył się od niej wszelkiego rzemiosła.

Ona była mądrością, szczęściem była wiosna.

Lecz człowiek rzucił swej Ziemi wyzwanie -

„To ja jestem Ziemio twoim panem”

A ty bezbronna musisz mi się poddać

I swoje dobra mej wygodzie, szczęściu memu oddać!

I stało się -

Ołowiowe chmury, betonowe domy, ropiejące wody.

Nie masz już Ziemio swoistej urody.

Lecz i ty człowiecze w swej pysze, dumie,

W swej bezmyślności, zdeptanej miłości,

Stajesz coraz bardziej samotny i nagi

Jakże często wołasz - powietrza! nieba! wody!

Ale próżne są twoje człowiecze błagania.

Przypomnij sobie:

Tyś miał być solą -

Tyś miał być światem dla Niej -

Tyś dzierżawcą winnicy Pana.

Do obchodów Dnia Ziemi należał w tym roku także Szkolny Konkurs na „recyklingową biżuterię” pt. „Eko – broszka” . Konkurs organizowany był na terenie Zespołu Szkół w Przysietnicy i skierowany do uczniów klas IV -VI Szkoły Podstawowej oraz I – III Gimnazjum. Zadaniem konkursowym było przygotowanie przez ucznia biżuterii np. bransoletki, kolczyków, broszki lub wisiorka, dowolną techniką z odpadów tj.: plastik, papier, metale, szkło.  Konkurs wywołał duże zainteresowanie, a prace konkursowe były na bardzo wysokim poziomie. Konkurencja była duża, dlatego jury miało kłopot w wyróżnieniem najlepszych.

Oto wyniki:

I miejsce – Dawid Waligóra kl. 6a

II miejsce – Krzysztof Ogorzały kl. 1 Gimnazjum

III miejsce – Jakub Waligóra kl. 4

Podczas apelu Pan Dyrektor Aleksander Łukasik wręczył nagrody, a najlepsze prace na „recyklingową biżuterię” zostały wszystkim obecnym zaprezentowane.

Serdecznie gratulujemy!

Karolina Botwina