jesteś na: Strona glownaWydarzenia szkolne„Hojco z cejcem - o nadpopradzkich góralach”

„Hojco z cejcem - o nadpopradzkich góralach”

Biblioteka  Publiczna w Przysietnicy zaprosiła uczniów klasy I na warsztaty „Hojco z cejcem - o nadpopradzkich góralach”.  Warsztaty, które poprowadziła pani Monika Florek odbyły się 8 maja.  Artystka pochodzi z Łomnicy, zajmuje się ikonami, malarstwem, gra na skrzypcach  w kapeli góralskiej. Prowadzi w Przysietnicy Regionalny Zespół „Bystro Kicora”.

Prowadząca przybliżyła uczniom charakterystyczne cechy kultury ludowej. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że w Przysietnicy żyli górale, zaś mieszkańcy Moszczenicy wywodzą się z Lachów.  Artystka zaprezentowała się w stroju góralskim złożonym z koszuli i długiej niebieskiej spódnicy zwanej farbanicą. Omówiła i pokazała również elementy stroju ludowego dla  mężczyzn - białe spodnie z sukna zwane chołośniami, z czerwonymi wypustkami i pomponami, które odbijały uroki. W dalszej części warsztatów pierwszaki nauczyły się śpiewać piosenkę „Świadyrydom” oraz poznały instrumenty ludowe, na których miały możliwość zagrać, były to: basy, skrzypce, fujarki, okaryna, piscołka krawędziowa, lira korbowa i róg.

Uczniowie pełni artystycznych wrażeń wrócili na zajęcia szkolne.

Alina Citak