jesteś na: Strona glownaTym warto się pochwalićEksperyment Łańcuchowy 2017

Eksperyment Łańcuchowy 2017

Eksperyment  Łańcuchowy 2017 – „Fizyka wszędzie styka”

Dnia 27.05.2017r. wczesnym rankiem wyruszyliśmy spod szkoły do Krakowa na Uniwersytet Jagielloński na wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, który był organizatorem V finału Eksperymentu Łańcuchowego 2017 pt. „Fizyka wszędzie styka”,  by zaprezentować urządzenie stworzone przez uczniów Joannę Stawiarską, Kamilę Abramczyk i Karola Żelasko pt. „IRON WOOD”, którego zadaniem było transportowanie metalowej kulki z jednej strony urządzenia na drugą wykorzystując przy tym najróżniejsze zjawiska fizyczne. Uczniowie ciężko pracowali w wolnym czasie, by móc zaprezentować swoją maszynę. W finale wzięło udział ponad 200 drużyn z całej Polski w różnych kategoriach wiekowych: od przedszkolaków i uczniów, do studentów i dorosłych pokazując,  że fizyka jest uniwersalna i ciekawa, prezentując ją od strony praktycznej. Pierwsze uruchomienie łańcucha, składającego się z połączonych ze sobą urządzeń, skonstruowanych przez finalistów, rozpoczęło  się już o 11:15. Kolejne dwa odbywały się w odstępie 45 minut. Eksperyment potrwał do godziny 14:15. Niestety nie stanęliśmy na podium, ale mamy nadzieję, że w kolejnych latach weźmiemy również udział w tym wielkim wydarzeniu. Impreza połączona była z Dniem Otwartym Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, w ramach którego można było podziwiać mnóstwo  atrakcji: m.in. przebiec się po cieczy nienewtonowskiej, budować most, tak jak robił to sam Leonardo Da Vinci, zobaczyć co można stworzyć drukarką 3D, wziąć udział w pokazach fizycznych, warsztatach, wykładach popularnonaukowych, odwiedzić laboratoria naukowe, I Pracownię Fizyczną Instytutu Fizyki UJ, stanowiska studenckich kół naukowych, wymienić książki w ramach akcji bookcrossingu, zorganizowanego przez Bibliotekę Wydziału FAIS. FIZYKA WSZĘDZIE STYKA pokazała nam, że nauka fizyki może być świetną zabawą!

Beata Fliszkiewicz